Ďalekohľad do Vysokých Tatrier – Hrubý vrch

Berieme aj ďalekohľad a vyrážame. Hrubý vrch ani zďaleka nepatrí k malým a ľahko zdolateľným štítom našich veľhôr. Jeho nadmorská výška je 2428 m, čo  je len o 67 m menej ako Kriváň a výstup naň dá poriadne zabrať. Naša ďalšia cesta bola práve na jeho vrchoľ a výhľad z neho bol na nezaplatenie.

P1340873

Štartujeme z nášho stanoviska v Starom Smokovci. Nabalíme batohy, dáme jednu kapurkovu a utekáme na vlakovú stanicu, ktorá nás privezie na Štrbské Pleso. Všetci sme veľmi nadšený z dnešného výstupu. Predsa len príroda, kopce a pekné počasie spravia svoje a nabudia v nás pocity aké nemal ani Jule Verne, keď písal Cestu do stredu Zeme.

Po krátkej pauze a obhliadnutí Štrbského Plesa nastolíme svoje prvé vychádzkové tempo a vyrážame smer žltá značka. Ďalekohľady máme v rukách a čakáme na prvú príležitosť, kedy ich budeme môcť využiť.

Naša cesta vedie cez Mlynickú dolinu. Je to jednoduchý a nie moc zložitý chodník, no dá zabrať svojou časovou náročnosťou. Po ceste obdivujeme viacero pekných výhľadov, takže ďalekohľad je v aktívnej službe. Videli sme niekoľko pekný vtákov, v diaľke boli aj kamzíky, ktoré boli našim hlavným bodom záujmu. Cesta cez Mlynickú dolinu bola z počiatku v obklopení stromov, prevažne ihličnatých, no veľmi rýchlo sme sa dostali na holé skaly pokryté trávou a machom. Vo výhľade nám teda nič nebránilo a naplno sme si ho užívali.

Značka nám ukazovala cestu stále vyššie a po zdolaní Mlyneckej doliny sme sa dostali až do Bystrého sedla. Bol to náš prvý cieľový bod, takže odbaľujeme lepené chleby s rezňom, sadáme na skaly a opäť robíme to, čo nás tak veľmi baví. Berieme do rúk ďalekohľad a obdivujeme okolie, sledujeme prírodu a zver v okolí, vychutnávame sa naše veľhory ako sa len dá.

Z Bystrého sedla nasleduje stúpanie po trávnato sutinovom chrbáte. Je to krásna prechádzka, ktorá smeruje až k Furkotskému štítu (2 403 m n. m.). Tento vrch je obľúbenou turistickou výhliadkou. Navštevuje ho veľký počet turistov, čo ani dnes nie je výnimkou. Takýto výhľad si nemôžeme nechať ujsť, preto opäť zastavujeme a kocháme sa nádhernou prírodou.

Pred nami je posledné stúpanie k nášmu cieľu. Vrch je na dohľad a preto sa tešíme čoraz viac, keď sa tam dostaneme.

Z Furkotského štítu pokračujeme po hrebeni, cesta je úzka, preto si dávame pozor aby sme sa náhodou neskotúľali do doliny (to by sa naša prechádzka za výhľadom rýchlo skončila J). Po nejakom čase stráveného kráčaním do kopca, narážame na prvú reťaz. Je to príjemné spestrenie prechádzky na vrchoľ. Po jej zdolaní nasledovalo už len pár zatáčok a sme na vrchole. Práve sme zdolali Hrubý vrch!

Výhľad je na nezaplatenie. Vidíme celú Furkotskú aj Hlinskú dolinu, Capie pleso, štíty hôr. Tento výstup stál určite za to. Ďalekohľad je v aktívnom používaní zhruba 1 hodinu. Výstup na kopec vo Vysokých Tatrách je vždy namáhavý, no keď sa tam človek dostane, je to jedna z najkrajších chvíľ a ešte obzvlášť, keď máte pri sebe ďalekohľad. J

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.