Polárka cez teleskop

Polárku, najžiarivejšiu hviezdu na oblohe poznáme asi všetci. Je to azda prvý bod, ktorý vyhľadávame pri pohľade do teleskopu. Čo všetko doteraz viete o tejto hviezde?

Polárka je najjasnejšia hviezda v súhvezdí Malá medvedica (Malý voz, lat. Ursa Minor).  Jej postavenie je veľmi blízko k severnému pólu, čo ju robí severnou polárnou hviezdou a stáva sa orientačným bodom k tejto svetovej strane. Už v rannom veku sa učíme o tejto hviezde a jej vplyve na orientáciu v prírode.

Polárka má viacero názvov. U nás je najznámejšia pod označením Polárka alebo Severka, v arabčine sa nazýva Alrucaba, v latinčite Cynosura. Jej oficiálny názov je Alfa Ursae Minoris. Flamsteedovo označenie je 1 Ursae Minoris a jej číslo v katalógu SAO je SAO 308. V katalógu HD má označenie HD 8890. Je to pätnásobná hviezda, ktorej kaźdý člen má vlastné označenie písmenom abecedy. Hlavná hviezda je Polárka A, jej sprievodcovia sú označení ako Polárka B, Polárka C a Polárka D.

Poloha na oblohe

Polárka leží v priamej línii s osou otáčania sa Zeme (na severnom póle). Práve preto sa môže zdať, že sa Polárka vôbec nepohybuje. V súčastnosti je polárka pod 1° od rotácie pólu (asi 2x zdanlivý priemer Mesiaca) a preto sa točí okolo pólu v malých kruhoch asi 2°priemere. Jej vzdialenosť od Zeme je 431 svetelných rokov.

Je ľahké nájsť Polárku nasledovaním priamky, ktorá je načrtnutá Merakom a Dubhe , hviezdami na konci rúčky Malého Vozu. Taktiež sa dá nájsť nasledovaním stredového bodu súhvezdia Kasiopeja v tvare W. Veľmi pekná je aj pri pohľade cez teleskop.

Neexistuje žiadna pravá hviezda južného pólu. Hviezda viditeľná voľným okom, ktorá je najbližšie južnému pólu je nejasná hviezda  Sigma Octantis, taktiež známa ako Polaris Australis. Avšak jasný Južný kríž (Crux) ukazuje smer k južnému pólu.

Polárka je päťnásobná hviezda. Voľným okom vidíme len najväčšieho a najjasnejšieho člena pätice – žltého nadobra (Polárka A). Má miliónkrát väčší objem ako Slnko a žiarivosť 5000 Sĺnk. Jej absolútna magnitúda je -5,1. Keby sme Slnko umiestnili do takej vzdialenosti, ako Polárka, nevideli by sme ho ani ďalekohľadom. Je to pulzujúca premenná hviezda, čiže cefeida. Jasnosť slabo kolísa s periódou 3,97dňa. Zmeny jasnosti sú však príliš malé na to, aby sa dali pozorovať voľným okom. Amplitúda pulzov sa v posledných rokoch stále zmenšovala a bolo možné ich zistiť len fotometrom.

Záver:

Polárka patrí k najznámejším hviezdam v našej sústave. Je východiskovým bodom pri orientácii a prvá hviezda, ktorú človek na oblohe uvidí. Polárka je taktiež vhodná pre pozorovanie teleskopom.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.