S ďalekohľadom po Vysokých Tatrách

S ďalekohľadom po Vysokých Tatrách

070000_05_741517Pripravili sme si pre Vás krátky seriál s názvom „S ďalekohľadom po Vysokých Tatrách“. Tatry sú pýchou našej krajiny, preto chceme v niekoľkých článkoch popísať tie najkrajšie vyhliadky a miesta, ktoré nám tieto veľhory ponúkajú. Predsa len, krásny výhľad + ďalekohľad, to je kombinácia na nezaplatenie.

 

Tak poďme na to…

Našu „túru“ začíname v Starom Smokovci. Tu si prenajímame vhodné ubytovanie, otvoríme mapy a vyberieme koncový bod dnešnej túry. Po niekoľkých minútach a uvítacom kalíšteku vyrážame smer skoro najvyšší  (skoro) štít našich veľhôr, smer Kriváň. Predsa len, kde je najlepšie začať ako na najznámejšom štíte Tatier?

Starý Smokovec

Batohy nabalené! Niečo pod zub, VODA, pršiplášť, náhradné tričko a nesmieme zabudnúť na to najdôležitejšie, na ďalekohľad. Vešiame ho na krk, obujeme turistickú obuv, batoh na chrbát a naše prvé kroky smerujú na zástavku elektrickej železnice, kde kupujeme lístky a nasadáme smer ŠTRBSKÉ PLESO!

Cesta vo vláčiku trvá 40 minút. Popri zaujímavej debate, kto z nás to vzdá ako prvý, sa niektorí  venujeme aj zaujímavejším činnostiam. Vyberáme ďalekohľady a obdivujeme nádherné výstrihy nežnejšieho pokolenia. Predsa len vonku je 25 stupňov… bola by škoda toho nevyužiť…

SHOW skončila, vláčik píska konečnú, vysadáme na Štrbskom Plese! Vychádzame zo stanice, šliapeme prvý kopček smerom k jazeru… uf. Tu bočíme do ľava, kývame hotelu Kempinski a konečne vchádzame do nepoškvrnenej tatranskej prírody. Túra sa práve začala, ide sa na to!

 

Cesta na Kriváň

Kráčame po turistickom chodníčku (po červenej) cez Tatranskú Magistrálu. Je to krátka prechádzka, ktorá trvá približne jednu hodinu až prídeme k Jamskému plesu. Na konci, si sadáme do dreveného altánku, dáme si menšiu rozcvičku, ako správni horali každý po jednej horalke a začíname šliapať do kopca.

blg_img_lg_high_tatras_krivan_autumn_13179015

Ideme po Pavlovom chrbáte. Cesta ide skrz ihličnatý lesík, no po pár minútach sa dostávame ku kosodrevine a po necelej pól hodinke sa nám odkrýva prvý nádherný výhľad, ktorý nám cesta na Kriváň ponúka. Preto vyťahujeme ďalekohľad a obdivujeme z jednej strany nádhernú Važeckú dolinu a zo strany druhej hrebeň Západných Tatier. Bodkou na torte boli svište, ktoré pobehovali po lúke a ich sledovanie a fotografovanie nám zabralo približne 1 a pól hodiny. Prvý skvelý výhľad stál za to, no treba ísť ďalej. Berieme batoh, prefackáme stehenné svaly a ide sa.

Po približne jednej hodine a 15 minútach chodník traverzuje  z ľavej strany pod vrcholom Malého Kriváňa (2 334 m n.m.) a dostáva sa na rázcestie pod Malým Kriváňom (2 120 m n.m.). Je to náročný terén, preto si musíme dávať pozor kam stúpame. Cesta je samý kameň, no nás to neodrádza a ideme ďalej.

Pustili sme sa do finálneho stúpania cez Daxnerovo sedlo, ktoré trvá približne 45 minút. Po ceste hore prechádzame šikmé skaly, kde sa škriabeme štvornožky, no cieľ sa blíži, vidíme vrchol a to nás poháňa stále viac a viac.

Po približne 6 hodinách chôdze a akčného stúpania (bez prestávok) sa dostávame na vrchol štítu Kriváň. Pohľad je na nezaplatenie.

Na vrchole vyberáme ďalekohľad a sledujeme ten najkrajší výhľad aký nám sme dnes mohli vidieť. Na severovýchode vidíme nádhernú Nefcerskú dolinu, na Kôprovú dolinu a Važeckú na východe, kde vidíme nádherne sfarbené Kriváňske Zelené pleso. Z vrcholu môžeme vidieť Kasprov vrch, Hrubô, Furkotský štít, Mangusovské štíty, Rysy, Vysokú, Gerlach, Ľadové štíty a Lomnický štít. Takýto výhľad sa len tak nezabúda a práve preto máme na očiach prilepený ďalekohľad približne 40 minút.

Záver:

Vychádzka na Kriváň Vám ponúkne niekoľko veľmi krásnych výhľadov, ktoré sa Vám isto svojou krásou zaryjú do pamäte. Pri tejto ceste zo sebou určite majte ďalekohľad. Cesta trvá približne 6 hodín a pomaličky stúpa. Prejdete les, kosodrevinu až narazíte na skalnatý povrch, ktorý dá zabrať aj tým zdatnejším turistom.

Toto bol náš prvý seriál, spomedzi niekoľkých, o ktorých ešte napíšeme. Dúfam, že sa páčil a rovnako zaujímavé pre Vás budú aj tie nadchádzajúce. Do ščítania nabudúce.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.